Kultúra smrti a R. U. R.

Autor: Martin Sičák | 2.12.2011 o 15:54 | (upravené 2.12.2011 o 17:01) Karma článku: 3,92 | Prečítané:  1762x

Slovné spojenie „kultúra smrti“ som prvý krát počul od nebohého pápeža Jána Paula II. Vtedy mi bolo zvláštne počúvať niečo podobné z úst prešediveného starca, ktorý už je dávno za svojím zenitom a nemôže chápať novú generáciu mladých ľudí a svet techniky v dnešnej dobe. Časom som si uvedomil, že nie je to úplne až také jednoznačné, ako sa na prvý pohľad javí. Že niečo za tým musí byť, keď človek, ktorý zažil hrôzy II. sv. vojny, bol väznení a pracoval v bani sa o dnešnej spoločnosti vyjadrí ako o „kultúre smrti“. Poďme sa na to pozrieť z blízka.

 

Už menovaný pápež si dobre uvedomoval, kam vývoj našej spoločnosti smeruje. Pod pojmom „Kultúra smrti“ myslel aj fakt, že milióny ľudí sú zabitý prostredníctvom eutanázie a interrupcie. Že dnešné deti a mládež strávi väčšinu svojho času pred televízorom alebo za počítačom. Už len tento samotný fakt spôsobuje, že ľudia sa voči sebe začínajú správať chladnejšie, odmeranejšie, ich hladina empatie voči druhým rapídne klesá. Mladí ľudia už tvárou v tvár nevedia pomaly normálne komunikovať, je ľahšie im svoje pocity napísať, než o nich hovoriť.

 

Existuje kopec štúdií, ktoré potvrdzujú negatívny vplyv násilia v televízii a v počítačových hrách na psychický vývoj každého jedinca. Takto kŕmený jedinec krvavými scénami a dávkami násilia bude mať časom neprimeranú reakciu napr. na zomierajúceho na ulici a jeho súcitnosť k druhým a zvieratám sa bude časom vytrácať. Za vzory vo filmoch sú považovaní hrdinovia, ktorí majú úlohu pomstiteľa, ktorým bolo ublížené a preto teraz vystrieľajú všetkých „zlých“. Ja sa pýtam, nie je to dostatočný podnet k tomu, ak mi niekto ukrivdí, aby som zobral zbraň do ruky a nešiel si zastrieľať napr. na Devínsku? Nie je to nástroj na manipulovanie ľudí, ako napr. v USA sa stalo, že tisíce mladých chlapcov sa nechalo naverbovať do vojny proti Afganistanu a Iraku? „Veď to oni sú tí zlí, teroristi, my ideme oslobodiť zotročovaný ľud.“

 

Média masírujú nám mozgy, selektujú informácie a o objektívnosti sa už baviť nemôžeme. Sú nám podsuvané rôzne kauzy, politické škriepky a v podstate celkovo je manipulovaná naša verejná mienka, tak isto aj vnútorná, pretože vám seriáloví hrdinovia dajú návod na šťastný život. Zvlášť na Slovensku to funguje veľmi dobre. Svoj názor si povedzte niekde zatvorený doma, maximálne sa môžete posťažovať v krčme, kde Vás aj tak nikto nebude brať vážne, pretože ste opilý. Všetko toto je osprosťovanie národa, pretože čím je národ a masa ľudí hlúpejšia, tým sa s nimi dá ľahšie manipulovať a riadiť ich. Naozaj chceme také Slovensko, takýto svet, kde čestných a úprimných ľudí je čoraz menej? Kde slušnosť sa vytráca a skutoční každodenní hrdinovia, ktorí si zaslúžia našu pozornosť a uznanie nielen morálne ale finančne tu chýba. Len sa pozrite, koľko času sa venuje politikom a ako sú oni ohodnotení a koľko sa venuje času záchranárom, lekárom, hasičom, policajtom a ako sú oni ohodnotení.

 

A teraz sa spýtate, čo má všetko spoločné s tým všetkým K. Čapek a jeho dielo R. U. R. ? Karel ako prvý zaviedol slovo robot, vďaka svojmu bratovi. Dnešná technológia není na takej vyspelej úrovni aby mechanické roboty nahradili ľudí. Lenže Čapek nemyslel vo svojom diele robotov ako to vnímame v dnešnom ponímaní. Dajme si veľký pozor, aby sa nestalo, že svoj rozum budeme používať len na spracovávanie cudzích príkazov, naše svedomie, sympatie, empatie, pocity zakrpatejú a stanú sa z nás chladné necitlivé bytosti. Pretože „ľudskosť“ je tá ingrediencia, ktorá nás rozlišuje od zvierat. Nejedzte všetko čo Vám niekto dá na tanier, venujte osobný čas svojím deťom (aj keď viem, že v dnešnej uponáhľanej dobe toho času veľa nie je) a snažte sa o to, aby vyrastali v zdravom a nederfomovanom prostredí. Pretože v našich deťoch je aj naša budúcnosť. Všetkým odporúčam pozrieť si film Chlapec v pásikavom pyžame. V prvom rade, buďme ĽUDIA !

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Muž žijúci so ženským srdcom. Najťažšia bola rekonvalescencia

Transplantácia orgánov sa ukazuje ako otázka niekoľkých rokov. Vhodné srdce pre Jana Škrlanta sa však našlo už po šiestich týždňoch.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

BRATISLAVA

Rušiť gymnáziá, prihlasovať ľudí? Kandidáti povedali, čo chcú s Bratislavou

V SME Naživo diskutovali Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý.


Už ste čítali?