Najprv Košice, potom Bratislava, na koniec Prešov

Autor: Martin Sičák | 23.10.2011 o 16:32 | (upravené 24.10.2011 o 17:18) Karma článku: 4,48 | Prečítané:  1116x

Tento dvoj-týždeň bol veľmi úspešný hlavne pre Rusínov a ich sympatizantov. Stretli sa, aby sa zabavili, zatancovali a zaspievali si svoje tradičné rusínske piesne. Aj keď na prvý pohľad Košice a Bratislava sa nejavia, ako typické rusínske mesta, početná komunita Rusínov sa v nich aspoň zdržiava, kôli práci alebo štúdiu.

Plagát 5. Rusínskej zábavy v KošiciachPlagát 5. Rusínskej zábavy v Košiciach

Najprv sa zabávali na 5. Rusínskej zábave v Košiciach, ktorá sa uskutočnila 13. októbra 2011 v Kultúrno-spoločenskom centre na Jedlíkovej 7. Do tancu vyhrávala hudobná skupina PROBLÉM z Bardejova. Celkovo sa do rána bieleho zabávalo 250 účastníkov.

 

Opýtali sme sa na to aj organizátora, ako to celkovo hodnotí a čo na tento počet ľudí hovorí: „Rusínska zábava v Košiciach sa za krátky čas stala tradičným podujatím s vysokou návštevnosťou a sme radi, že našla podporu u mladých ľudí nielen rusínskeho pôvodu,“ hovorí organizátor Marek Sekerák, člen občianskeho združenia molody.Rusyny.

 

Ešte väčšou účasťou sa môže pochváliť už 8. Rusínska zábava v Bratislave, ktorá sa uskutočnila tento piatok 21. októbra 2011 v Dome kultúry Zrkadlový Háj. O tanečnú zábavu sa celý večer starala hudobná skupina DOMINO z Jakuban. Vystúpenie mal aj FS RUTHENIA z Bratislavy, ktorý je tanečným súborom občianskeho združenia molody.Rusyny. Krátke vystúpenie mali aj ďalšie dve folklórne súbory a to FS GYMNIK z Bratislavy a FS URPIN z Banskej Bystrice.

 

Tanečná zábava bola spestrená fotoateliérom, ktorý sa niesol v duchu Andy Warhola. Taktiež určite príjemným spestrením bola tombola, ktorej prvá cena bola pobyt pre dve osoby do Vyšných Ružbách. Atmosféra bola veľmi dobrá, tanečný parket bol až do ranných hodín stále plný. Celkovo sa v Bratislave zabavilo 430 Rusínov a ich sympatizantov.

 

Obe tieto zábavy organizovala organizácia molody.Rusyny, ktorá je kolektívnym členom organizácie Rusínskej obrody na Slovensku (ROS) a v podstate je jedinou rusínskou mládežníckou organizáciou. Preto sme sa opýtali predsedu organizácie molody.Rusyny Ing. Petra Štefaňáka, že ako túto zábavu hodnotí a čo sa plánuje v blízkej budúcnosti pre Rusínov a ich sympatizantov.

 

„Hodnotím to veľmi pozitívne, teší ma, že rusínske zábavy z roka na rok získavajú viac a viac na popularite a vchádzajú do povedomia ľudí. Nápad sa zrodil v mojej hlave pred 4 rokmi, začiatky boli ťažké, no už vtedy sme sa rozhodli organizovať rusínske zábavy v Bratislave raz za semester, tradične v októbri a máji. Postupne by sme chceli založiť tradíciu aj v iných mestách, v Košiciach sa nám to už podarilo, 13. októbra to bola už piata zábava,“  hodnotí Ing. Peter Štefaňák, predseda organizácie molody.Rusyny.

 

„Najbližšia zábava sa plánuje v Prešove, bude to v podstate prvá rusínska zábava organizovaná molodymi.Rusynmi v Prešove a naplánovaná je  27. decembra 2011. V Nitre sa ešte žiadna rusínska zábava nekonala, v blízkej dobe v Nitre máme naplánované 4. Stretnutie Rusínov a ich priateľov, ktoré sa uskutočni 15. novembra 2011. Cieľom týchto stretnutí je spoznať nových ľudí, oboznámiť ich s našou organizáciou, vzdelávať ich, zabaviť sa a taktiež budovať komunitu po celom Slovensku v študentských mestách, kde študujú a pracujú Rusíni a ich sympatizanti,“ dodal na záver nášho rozhovoru Ing. Peter Štefaňák.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Muž žijúci so ženským srdcom. Najťažšia bola rekonvalescencia

Transplantácia orgánov sa ukazuje ako otázka niekoľkých rokov. Vhodné srdce pre Jana Škrlanta sa však našlo už po šiestich týždňoch.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

BRATISLAVA

Rušiť gymnáziá, prihlasovať ľudí? Kandidáti povedali, čo chcú s Bratislavou

V SME Naživo diskutovali Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý.


Už ste čítali?