Ticho pred krízou

Autor: Martin Sičák | 16.9.2011 o 11:51 | (upravené 16.9.2011 o 11:57) Karma článku: 5,11 | Prečítané:  1430x

A nastalo ticho....ticho pred búrkou.... neviem či ste si to všimli, ale ďalšia kríza prichádza, pomaly a ticho. Zakráda sa ako predátor za svojou korisťou. Do kedy tento stav bude trvať?

V Taliansku sa štrajkuje, vláda chce uťahovať opasky. Podozrivé ticho je v Amerike, a v iných krajinách Európy. Šetrenie vlád nikdy nepomohlo ekonomickému rastu, ba naopak, už čoskoro sa dočkáme recesie. Kríza ktorá sa k nám blíži bude mať ďaleko rozsiahlejšie následky ako tá, ktorá sa k nám dostavila v roku 2008.

Dlhy štátov nezmizli, tie zostali a sú stále tu a bude potrebné ich zaplatiť. Nová kríza bude oveľa horšia, pretože pôvodná kríza bola riešená napumpovaním peňazí do obehu, čo len pretrvávajúce problémy len odsunulo do budúcnosti. Nezamestnanosť zaznamenala znížené hodnoty v dôsledku oživenia, no oživenie je len krátkodobé.

Cena odloženia riešenia problémov a napumpovanie peňazí do obehu už má prvé následky. Tou cenou ktorú platíme je inflácia a rast životných nákladov. Mnohí z nás si myslia, že to čo sa deje vo svete sa nás na Slovensku netýka, no mýlia sa. Každý vojenský konflikt, prírodne katastrofy a podobne ovplyvňujú náš každodenný život.

Najhoršie na druhej vlne krízy je to, že bojovať proti nej je zbytočné, a naša vláda je bezmocná. Ani EÚ si nebude vedieť s ňou poradiť. Na ázijskom trhu je badať spomalenie rastu, je otázkou času, kedy sa tento rast zastaví a prejde do recesie.

Čo prinesie nová kríza a ako sa na ňu pripraviť?

Nová kríza prinesie zvýšenú nezamestnanosť. Treba sa na to už pripraviť dnes a vytvoriť si dostatočnú finančnú rezervu. Ak uvažujete o úvere, zoberte ho už dnes, pokiaľ máte prácu, pretože po vypuknutí krízy sa k úverom budete ťažšie dostávať. Peniaze držať vo viacerých valutách, odporúčam rozložiť portfólio do frankov, jenov, dolárov, českej koruny a eura. Ak vlastnite akcie ktoré sú obchodovateľné na burze v najbližšej dobe ich treba predať, ešte pred vypuknutím novej krízy.

Cena zlata dosiahla maximum 5. septembra, kedy prekročila hranicu 1900 USD za uncu. Momentálne sa pohybuje cena pod 1800 USD za uncu a klesá. Podľa názoru odborníkov, ktorý som počul pred pol rokom sa cena zlata mala vyšplhať na maximálne 2000 USD za uncu a potom znovu klesnúť pod 1500 USD za uncu. Podľa môjho názoru cena zlata v posledných dňoch kulminovala a začína klesať. Tento trend bude pokračovať a preto neodporúčam investovať najbližšiu dobu do zlata, ani do striebra či platiny. Ak uvažujete nad kúpou domu či bytu, počkajte s tým, budúci rok ho kúpite za nižšiu cenu. Nová kríza bude trvať oveľa dlhšie, môj predbežný odhad je min. 5 rokov. Nezostáva nám nič iné, len sa na to poriadne pripraviť už dnes.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Muž žijúci so ženským srdcom. Najťažšia bola rekonvalescencia

Transplantácia orgánov sa ukazuje ako otázka niekoľkých rokov. Vhodné srdce pre Jana Škrlanta sa však našlo už po šiestich týždňoch.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

BRATISLAVA

Rušiť gymnáziá, prihlasovať ľudí? Kandidáti povedali, čo chcú s Bratislavou

V SME Naživo diskutovali Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý.


Už ste čítali?