reklama

Koniec ( sveta ako ho poznáme) na blízku?

Svetom sa šíri veľa poplašných správ o konci sveta. Mnohí ľudia si ho predstavujú ako z katastrofických apokalyptických filmov. Včera som si vypočul prednášku jedného profesora na tému „Systémové alternatívy kapitalizmu a problémy globalizácie.“ A začal som rozmýšľať, či v blízkej budúcnosti nás naozaj nečaká „koniec sveta“ ako ho dnes poznáme. Prišiel som k zaujimavým záverom.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (18)
Obrázok blogu

Určite mnohí z Vás, ktorí to teraz čítate ste už videli film Zeithgeist. Problémy tohto systému boli popísane a vo väčšine sa s nimi dá súhlasiť, no už riešenie z vedeckého hľadiska bolo krajne utópicke a podľa môjho názoru nerealizovateľné. Vráťme sa o 150 rokov naspäť, kedy žil Karl Marx. Vo všeobecnosti môžeme povedať, že ľudia keď počujú slovo Komunizmus, hneď si ho spájajú s Leninizmom, Stalinizmom, Socializmom, ktorý bol v ZSSR a koniec koncom aj u nás v ČSSR. No treba povedať, že tieto systémy majú dosť ďaleko od Komunizmu, dokonca môžeme tvrdiť, že ani Kapitalizmus v dnešnej dobe nie je taký, ako bol definovaný. Súčasny kapitalizmus má deformovanú podobu a nie úplne všetky princípy fungujú ako v čistej teórii.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Minulosť

Marx vo svojom diele Kapitál predpokladal, že kapitalizmus dospeje do fázy, kedy už nebude môcť fungovať tak ako funguje. Viac menej tejto fáze sa nevyhneme, môže sa iba oddialiť. Kapitalizmus je založený na teórii udržateľného rastu so zabudovaním cyklických bublín a otrasov, no z dlhodobého hľadiska neustály rast je neudržateľný. Z historického hľadiska môžeme povedať, že technický pokrok a nepredvídateľné udalosti túto poslednú fázu kapitalizmu oddiaľujú. Hospodárska kríza v 30tých rokoch 20. storočia podnietila vznik politických systémov ako je Fašizmus, alebo Nacizmus. Druhá svetová vojna spôsobila priestor pre ďalší rast kapitalizmu, vďaka pádu politických systémov a zničenej Európy. Rast kapitalizmu bol podporený aj osamostatnením sa kolónii, kde vznikol nový priestor.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Problémy začali v roku 1971. Unca zlata bola fixovaná na 35 USD. Podstata spočívala v tom, že dolár bol napojený na zlato, a všetky ostatné meny boli napojené na dolár. Vláda USA však produkovala oveľa viac papierových peňazí, než by to zodpovedalo kurzu za zlato. Ostatné krajiny reagovali na zmenu tým, že požadovali výmenu dolárov za zlato a Amerika tak prichádzala o svoje menové zásoby zlata. Nasledovala séria cyklických ropných šokov, otrasov a kríz, ktoré sa opakovali a silneli. Potom sa stalo, čo nikto nečakal. Rozpadol sa sovietsky blok, a 90 roky boli znovu poznačené rastom, pretože znovu sa vytvoril priestor na investovanie atď. Mimo toho Amerika používa už roky ten istý systém, aby si zabezpečila a udržala rast a životnú úroveň. Pod rôznymi zámienkami vytvoria konflikt, „zvrhnú režim“ v určitej krajine, zničia danú krajinu a následne „vybudujú demokraciu“. Americké korporácie znovu obnovia cesty, závody atď. A krajina im za túto „pomoc“ zaplatí vlastnými prírodnými zdrojmi. No čoskoro už ani tieto parazitické praktiky nebudú postačovať.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Súčasnosť

Momentálne sa nachádzame v štádiu, kedy globalizácia vytvorila svetový trh. Operácie na tomto trhu sa vďaka internetu realizujú hneď v danom okamihu. Táto prepojenosť okrem výhod prináša aj riziká spojené s otrasmi, krízami a bublinami, ktoré sa prejavia okamžite. Až znovu trh narazí na bariéru, kedy nebude môcť ďalej rásť, dočkáme sa znovu ďalšej hospodárskej krízy. Intenzita kríz sa bude zrýchľovať, dopady budú čoraz horšie a silnejšie. Z dôvodu rastúcej populácie a technického pokroku, bude čoraz viac ľudí nezamestnaných a nepotrebných, pretože už dnes niektoré povolania nahradia stroje. Čím viac je nezamestnaných, tým sú vyššie tlaky na mzdy, a tie budú klesať. Vykorisťovanie ľudí sa bude zväčšovať, podnikateľ nie len že bude brať nadhodnotu, no takmer celú pridanú hodnotu výrobku. A to zákonite vedie k celosvetovej revolúcii, svetovej vojne a k zredukovaniu počtu obyvateľov zeme.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Budúcnosť

Ako bude vyzerať svet za niekoľko rokov? Koniec sveta ako ho dnes poznáme skutočne príde, no nestane sa tak zo dňa na deň. Tento proces potrvá roky, desaťročia. Už v súčasnosti sa hovorí o rôznych vakcinách a vytváraní rôznych vírusov na redukciu populácie zeme. Zmena spoločnosti môže nastať 3 spôsobmi. Nech sa už táto spoločnosť bude nazývať hocijako, aj v tejto spoločnosti bude vládna elita. V otrokárstve to boli otrokári, v feudalizme to boli feudáli, v kapitalizme sú to kapitalisti, dokonca aj v socializme bola vládna elita predstaviteľov strany. Ako som už spomínal, zmena môže nastať 3 spôsobmi. A) zhora nadol (elita si uvedomí neudržateľnosť súčasného systému) B) zdola na hor (nepotrebná masa ľudí bude zdrojom nových zmien, prostredníctvom revolúcii) C) súčasne z oboch strán (obe skupiny budú sa snažiť nastoliť zmenu). Ak elita búde sa snažiť urobiť zmenu, udržať sa pri moci, pristúpi na redukciu populácie, či už sterilizáciou ľudí, šírením rôznych epidémii, svetovou vojnou. Svetová vojna je úplne krajne riešenie, tento proces bude trvať desaťročia. V prípade druhej možnosti, ak povstane nepotrebná masa ľudí, môže to skončiť buď zmasakrovaním elity, po čase z tej preživšej „nepotrebnej masy ľudí“ vznikne nová elita, alebo to skončí svetovou vojnou, vyhladí sa väčšina obyvateľstva a není podstatné či sa elita udrží pri moci alebo nie. Posledná možnosť prinesie najrýchlejšie svetovú vojnu. Výsledok môže byť podobný ako pri druhej možnosti.

Záver

Celý tento vývoj je podmienený celosvetovo, počíta s celoplošnou angažovanosťou. Jednotlivé možnosti sa môžu udiať aj v krajinách, resp. v určitých oblastiach. Lenže nebude to mať taký efekt ako pri celosvetovej zaangažovanosti. Tak ako predpokladal Marx, tento proces musí začať v najvyspelejších krajinách, nie v najchudobnejších. Ak by tento proces začal v chudobných krajinách, bude potlačený, pretože vyspelé krajiny majú dostatok prostriedkov aby ho potlačili. Na záver by som to chcel uzavrieť asi tak, že nedá sa povedať, či k tomuto všetkému dospeje svet za 50 , 100, 200 rokov. Všetko to závisí od množstva relativných premenných. Jedno však je isté, skôr či neskôr svet dospeje k spoločnosti, ktorá bude mať vládnu elitu, strednú vrstvu technikov,vedcov, ľudí ktorí sa budú starať o prevádzku a údržbu a obsluhu strojov a ostatných ľudí. Najnižšiu vrstvu budú tvoriť stroje a roboty, ktoré budú vykonávať všetky potrebné výrobne operácie od ťažby, stavby po samotnú výrobu tovarov. „Nepotrebná masa ľudí“ bude postupom času zlikvidovaná. Všetko je realizovateľné za predpokladu, že sa životné prostredie a zem počas svetovej vojny nezničí do takej miery, ktorá by mohla znamenať zánik ľudstva. Vtedy by to bol skutočný koniec sveta.

Martin Sičák

Martin Sičák

Bloger 
  • Počet článkov:  22
  •  | 
  • Páči sa:  0x

bankový poradca, spoluorganizátor Rusínskeho festivalu vo Svidníku, rusínsky lokal-patriot, kandidát na poslanca do NR SR Zoznam autorových rubrík:  BásneÚvahyČlánky

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu