Nezodpovedný spoločník

Autor: Martin Sičák | 14.6.2011 o 17:20 | Karma článku: 5,37 | Prečítané:  852x

Ratingová agentúra Standard & Poor's (S&P) včera znížila úverový rating Grécka o tri stupne, z úrovne B na CCC. To znamená, že investori a finančný sektor neveria v splatenie všetkých dlhov, ktoré Grécko má. Do kedy im budeme požičiavať ? Najviac mi na tvári vyčarí úsmev, keď počujem nejakého pravičiara rozprávať o tom, že EÚ, je založená na princípe solidárnosti. Ale je skutočne solidárne ak chudobnejšia krajina má požičiavať bohatšej krajine ktorá ma dlhy? Je to podobná situácia, ako keď nezodpovedný podnikateľ, ktorý sa dostane svojou nezodpovednosťou do dlhov, ktoré musí splatiť banke, bude žiadať ostatných svojích spoločníkov vo firme, aby sa mu poskladali všetci na jeho dlhy a aby splácali aj úroky. Argumentovať bude to tým, že jeho krach by poškodil aj meno spoločnej firmy.

No nikto si už neuvedomuje ďalšie pokračovanie nášho príbehu. Spoločníci sa rozhodli pomôcť svojmu kolegovi, ktorý si mimochodom roky užíval, utrácal a žil na vysokej nohe. Nepočúval ostatných svojích spoločníkov, ktorí sa snažili obracať každú korunu, a znovu investovali, aby celková hodnota firmy rástla. Často krát sami mali vo svojích domácnostiach problémy spojené s nedostatkom financií z dôvodu podriaďovania sa tomuto cieľu pre firmu. Rozhodli sa nezodpovednému spoločníkovi pomôcť a zaručili sa za ňho. Lenže, medzitým, chýry o dlhoch tohto spoločníka sa rozniesli po celom meste, dokonca sa začalo hovoriť už aj o problémoch spomínanej firmy, vraj je na tom zlé a môže zkrachovať. Takže dobre meno firmy aj tak utrpelo. Ostatní spoločníci však nezodpovednému spoločníkovi stanovilo podmienky, že musí svoj nákladny život zmeniť, a podriadi sa kontrole jeho výdavkom domácnosti. Aj napriek tomu, že sa zo začiatku snažil, jeho príjem nestačil dostatočne na pokrytie jeho výdavkov a na splácanie úverov a úrokov.

 

O niekoľko mesiacov, znovu žiada svojích spoločníkov o pomoc. Medzičasom však vo firme začali mať osobné problémy aj ďalší spoločníci, prestalo sa im dariť a niektorí tak isto nebolí takí čestní ako sa tvárili, tiež mali finančné problémy a zadlžili sa. A teraz na zasadaní riešia dilemu. Požičať znovu nezodpovednému spoločníkovi? Požičať aj ostatným, ktorí majú problémy? A čo ak požičiame a potom sami budeme mať aj my problémy? Čo ak im pôžička nepomôže a budu potrebovať znovu pomoc? Nebolo by rozumnejšie vyhodiť nezodpovedného spoločníka z firmy a očistiť tak meno firmy? Aj tak z toho profitujú nenásytný bankári, nebolo by lepšie aby spoločník vyhlásil bankrot, zavreli ho a on si to odsedel a odtrpel? Podľa mňa je niekedy lepšie krachnúť a vyhlásiť bankrot. Do deravého vedra je zbytočné liať vodu, ak sa nedá v ňom zaplátať diera. To už radšej roztaviť to vedro, a vyrobiť z neho nové. A čo by ste spravili Vy?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Muž žijúci so ženským srdcom. Najťažšia bola rekonvalescencia

Transplantácia orgánov sa ukazuje ako otázka niekoľkých rokov. Vhodné srdce pre Jana Škrlanta sa však našlo už po šiestich týždňoch.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

BRATISLAVA

Rušiť gymnáziá, prihlasovať ľudí? Kandidáti povedali, čo chcú s Bratislavou

V SME Naživo diskutovali Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý.


Už ste čítali?